• اخبار زیما پرتو

  • 1391/02/20
   راه اندازی 2 نیروگاه جدید خورشیدی در سال 91
    

   یوسف آرمودلی در گفتگو با مهر درباره آخرین وضعیت ساخت و راه اندازی نیروگاه برق خورشیدی شیراز گفت: در حال حاضر عملیات ساختمان، نصب و راه اندازی نیروگاه برق شیراز به پایان رسیده است.
   مدیر عامل سازمان انرژی های نو ایران با اعلام اینکه به زودی یک واحد 100 متری کلکتور در این نیروگاه خورشیدی نصب و راه اندازی خواهد شد، تصریح کرد: قرار است نیروگاه خورشیدی شیراز با مشارکت دانشگاه شیراز به قطب پژوهشی انرژی خورشیدی ایران تبدیل شود.
   این مقام مسئول همچنین از خرید توربین و ژنراتور برق این نیروگاه خورشیدی خبر داد و افزود: امسال علاوه بر راه اندازی نهایی نیروگاه برق خورشیدی شیراز یک نیروگاه جدید خورشیدی هم در یزد در مدار بهره برداری قرار می گیرد.
   وی ظرفیت تولید برق نیروگاه جدید خورشیدی شیراز را حدود 2 مگاوات عنوان کرد و یادآور شد: علاوه بر این، در سالجاری عملیات اجرایی یک نیروگاه یک مگاواتی برق خورشیدی هم در استان خراسان رضوی آغاز می شود.
   آرمودلی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ظرفیت تولید برق ایران از محل انرژی های تجدید پذیر حدود 100 مگاوات است، اظهار داشت: با نصب و راه اندازی نیروگاه های جدید تجدید پذیر همچون زمین گرمایی، خورشیدی و بادی تا پایان اسفند ماه سالجاری ظرفیت تولید برق پاک ایران به 150 مگاوات افزایش می یابد.
   مدیر عامل سازمان انرژی های نو ایران در پایان خاطر نشان کرد: سال گذشته در مجموع بیش از 300 میلیون کیلوولت ساعت برق از نیروگاه های تجدیدپذیر تولید و به شبکه سراسری عرضه شده است.
   به گزارش مهر، عملیات اجرایی نیروگاه خورشیدی شیراز از سال 1379 تاکنون آغاز شده است. در این واحد نیروگاهی نصب و راه اندازی 48 عدد کلکتور سهموی در هشت ردیف 6 تایی در دستور کار قرار دارد.

   نیروگاه خورشیدی شیراز نخستین نیروگاه خورشیدی ایران و بزرگترین نیروگاه خورشیدی خاورمیانه است، ضمن آنکه حدود 80 درصد تکنولوژی این نیروگاه بومی است.
   از سوی دیگر نیروگاه سیکل ترکیبی خورشیدی یزد، یک نیروگاه سیکل ترکیبی خورشیدی است که نخستین نیروگاه سیکل ترکیبی، با به کارگیری انرژی خورشیدی و گاز طبیعی در جهان است.

   نیروگاه سیکل ترکیبی خورشیدی یزد ظرفیت تولید ۴۶۷ مگاوات ساعت انرژی را دارد. در این نیروگاه از انرژی خورشیدی، با استفاده از فنآوری نیروی خورشیدی متمرکز، برای تکمیل فرآیند تبخیر آب استفاده می شود.

    

   منبع : خبر گزاری مهر